Berte své dítě jako hosta

11.03.2020 00:28

  

Hosté u vás doma i ve vašem životě
z knihy Sandra Dodd's Big Book of Unschooling, strana 69

Některým lidem se líbí představa, že si své rodiče vybíráme, když jsme kdesi v jakési nehmotné duchovní čekárně. Jiným se zamlouvá představa, že se setkají se stejnými dušemi, které „již znají ze dřívějška“, aby si něco vyřešili. Někdy se tato přesvědčení stanou ospravedlněním špatné výchovy nebo chabých přátelství, protože vždy lze říct: „No, osud tomu tak chtěl.“ Nemám zájem pomáhat nikomu s ospravedlňováním špatného zacházení s jinými lidmi, tudíž pokud začátek tohoto odstavce popisuje způsob, jak vnímáte vztah se svým dítětem, měli byste přejít na další stranu.

Pokud jste zde zůstali, řeknu vám, co pomáhá mně, když si nevím rady, jak jednat. Představím si své dítě jako hosta v mém domě. Popravdě si nezvolilo, že sem přijde, to já ho sem přivedla. Pokud má sourozence, nerozhodlo se, že je bude mít. I dítě, které říká: „Chci sestřičku“, málokdy tuší, o čem mluví. Než jste nějakou schopni dodat, chce už místo toho motorku nebo tak něco. Žádné dítě neudrží pozornost devět měsíců, a než se z novorozence stane parťák na hraní, uplyne další rok či tři. Nikdy neobviňujte dítě za to, že má sourozence, bez ohledu na to, jak moc vyjadřovalo své přání mít kamaráda, který s ním bydlí.

Když je někdo na světě nový a vy jste jeho hostitel (a partner), veškeré světlo, které můžete vnést do tajemství světa, a veškeré nápovědy a vodítka, které mu můžete poskytnout ohledně toho, co se pravděpodobně stane a co se od něj očekává, by byly dobré pro všechny dotčené.  Informujte ho, co se může dít na svatební hostině nebo na oslavě narozenin nebo na místě, kde nikdy předtím nebylo. Ukažte mu, jak se jí nové jídlo, které ještě nevidělo. Pomozte mu uklidnit se, když je nervózní.  Poskytněte mu veškerou přípravu a ujištění, které chce, a ne víc, než chce.

Najděte způsoby, jak vyhovět jeho každodenním potřebám. Stupínky, nízké šuplíky a poličky, nízko umístěný věšáček na jeho bundu a čepici, malá židle a stolek, svačinky, které si může brát bez ptaní – berte to jako potřeby, spíše než jako přepych. Buďte pozorní, vlídní a štědří.