Dítě pořád jen hraje počítačové hry

14.03.2020 00:19

Joyce Fetteroll

Zdá se, že jídlo a počítačové hry unschoolingové rodiče znepokojuje více než zvládnutí algebry! Existují odpovědi nad rámec možností „nikdy“, „omezování“ a „pořád“.

Měla bych se znepokojovat, pokud dítě na radikálním unschoolingu nikdy neprojevilo zájem o učení čehokoli jiného než videoher? Dělám si starosti, zda neselhávám, když nemám strukturovanější přístup.

Joyce Fetteroll

To je běžná obava. Počítačové hry jsou vážně ohromně zajímavé. Nabízejí fascinující záhady, tajemství a problémy k řešení, ve srovnání s nimiž bledne vše, co děti smí dělat ve skutečném životě. Kde jinde může ve skutečném životě desetileté dítě vést tým válečníků do boje s příšerou? Získávají zkušenosti v oblasti spolupráce, vedení, plánování, přehodnocování plánů, které se neosvědčily. To jsou všechno užitečné dovednosti do dospělosti.

Je pochopitelné, že vás znepokojuje, když to je to jediné, co chtějí dělat.

Zaprvé, děti na radikálním unschoolingu mohou v určitém věku procházet obdobím, kdy hrají opravdu intenzivně. Pro malé děti jsou hry přitažlivé, protože v životě mají opravdu malou moc. Počítačové hry jim dávají schopnost něco skutečně dělat. Další takové období nárůstu zájmu přichází před pubertou. A poté na začátku dospívání. Zkušení rodiče – radikální unschooleři tato období přečkají bez úhony, protože vědí, že jsou dočasná.

Zadruhé, pokud jste s unschoolingem právě začali a předtím jste hraní počítačových her omezovali, je běžné, že děti budou hrát opravdu hodně. Snaží se dosytit, co bylo omezované, protože mají podvědomě strach, že se restrikce vrátí. Dělají to i dospělí. Budou si dělat zásoby toho, co mají rádi nebo potřebují a co bylo omezováno ze strachu, že to bude znovu v nedostatku. Je to naprosto přirozená reakce lidí na omezování.

Jde o to jim do života spíš něco přidat než z něj vzít. Pokud se vaše dítě bojí, že bude mít hraní na počítači zase omezené, budou na něm lpět silněji a déle.  Pokud jejich hraní podpoříte, uvolní se. Budou vědět, že mohou od hry odejít a ta tam stále bude, až se vrátí.

A tak k tomu něco přidejte. Proberte to se svým dítětem a vymyslete plán, že každý týden budete dělat něco odlišného. Informujte ho, že byste s ním rádi dělali něco mimo domov. Řekněte mu, že víte, jak jsou hry strhující.  A za tím nesmí následovat „ALE“. Tím popřete vaše pochopení. Buďte podporující, mějte pochopení. Pokuste se představit si skutečně strhující projekt, od kterého byste se nechtěli odtrhnout. Ukazujete mu, jak mohou dva lidé najít řešení, když se jejich potřeby dostanou do rozporu.

Někdy může pomoci popovídat si v autě. Vymyslete aktivity, které můžete dělat společně. Potom si stanovte termín, jako např. každou středu. Navrhněte, aby nehrál ráno, než budete odcházet. Když začne hrát, bude pro něj obtížnější přestat! Možná vyrazte na snídani ven, jakmile vstane. (Nechte ho spát oblečeného nebo se oblečte v autě.) Proberte spolu, co funguje a co ne. Přicházejte s novými nápady, co vyzkoušet. Jde o řešení problémů skutečného života v akci.

Nejvíce pomůže, když se připojíte k on-line skupině radikálního unschoolingu. Budou tam další rodiče, kteří mají stejné obavy. Rovněž se tam setkáte s matkami, které radikální unschooling provozují již dlouho a které tímto obdobím prošly úspěšně, aniž by bojovaly či znovu zavedly omezení.

Toto jsou skupiny, které doporučuji pro dotazy. V obou se dbá na to, aby se na otázky odpovídalo v duchu radikálního unschoolingu, a nebojí se tam upozornit na to, když některá reakce neuplatňuje zásady radikálního unschoolingu. Tak trochu jako byste očekávali ve vegetariánské diskusní skupině, že se poukáže na to, že maso není vegetariánské řešení, jak získat více bílkovin. Maso může být jednou z odpovědí, ale pointa je, že když se ptáte vegetariánů, chcete slyšet reakce vegetariánů.

V obou skupinách lze hledat starší příspěvky o „počítačových hrách“ (video games) nebo „technologiích“ (technology).

Unschooling Q&A — Tato skupina má  tagy podle témat, je to vynikající zdroj pro ty, kteří si chtějí přečíst rady ke specifickému tématu.

Radical Unschooling Info — Tuto skupinu provozuje Sandra Dodd a je navýsost zodpovědná, pokud jde o šíření termínu radikální unschooling. (Termín unschooling poprvé použil John Holt.) Často v reakci na otázky vkládá odkazy na příspěvky na svých internetových stránkách, aby poskytla další porozumění a materiál. (Poté, co to dělá asi tak 25 let, se nové otázky v zásadě už neobjevují! ;-) )

Na Sandřiných stránkách je také vyhledávání, které dokáže nalézt i příspěvky z těchto internetových stránek o radikálním unschoolingu: Joyfully Rejoycing (moje stránky) a Living Joyfully (stránky Pam Laricchia).