House-sitting s dětmi – jak jsme chtěli do tepla k moři a skončili v horách ve vnitrozemí

08.03.2018 10:17

House-sitting s dětmi – jak jsme chtěli do tepla k moři a skončili v horách ve vnitrozemí

Byla jsem celý rok nastavená na to, že na celou zimu pojedeme někam do tepla. Nejdřív se odjezd odkládal, až bylo jasné, že v zimě neodjedeme. V lednu jsem tedy vymyslela, že pojedeme zatím alespoň na měsíc či dva po Evropě. A můj další geniální nápad bylo, že k tomu využijeme už osvědčený Workaway, Couchsurfing a nově house-sitting.

Kdo náhodou nezná… House-sitting nebo pet-sitting znamená, že jedete k někomu, kdo z nějakého důvodu opouští svůj domov, tj. jede na služební cestu, na dovolenou, za rodinou či na jiný house-sitting, a nechce, aby byl dům nebo byt opuštěný nebo nechává doma zvířátka, o která chce, aby se někdo staral. Takže je to hlídání domu a většinou psů či koček, popř. slepic, koňů apod., péče o zahradu či bazén výměnou za ubytování. (Další možností je ještě house swap, kdy si vyměníte s někým dům/byt, vy jedete k nim, oni k vám, ale tu jsme zatím nevyzkoušeli protože máme byt v rekonstrukci.)

Začala jsem zkoumat možnosti a oslovovat potenciální hostitele. Potřebovali jsme house-sitting, protože Workaway je sice úžasný, ale ztrátový. Se čtyřmi dětmi nás sice zadarmo ubytují, ale na jídlo vždy přispíváme, protože je nás hodně, a pracujeme tam jako dobrovolníci, takže negenerujeme žádný příjem a pasivních příjmů zatím rozhodně nemáme na přežití. House-sitting by nám umožnil získat ubytování zdarma a zároveň možnost pracovat on-line (pracuji jako překladatelka).

Zaregistrovala jsem se na dvoje stránky nabízející propojování hlídačů a hostitelů, TrustedHousesitters (jsou sice drazí, ale mají nejvíc nabídek) a MindMyHouse (mají zajímavé nabídky, i když zdaleka ne tolik jako první stránky, a jsou celkem levní). Původní plán byl takový, že chceme k moři, ideálně do Portugalska či Španělska, že cestou dáme nějaký Couchsurfing či kratší house-sitting, aby se cesta rozložila na delší dobu a kratší úseky, že se stavíme na nějakém kratším pobytu Workaway, ale převážně budeme střídat house-sittingy (představa byla 1 týden až 1 měsíc), popř. samostatné pobyty u moře (vozíme stan a v dodávce se také dá spát).  

Začala jsem odpovídat na poptávky hlídání, ale není to jako u Couchsurfingu nebo Workaway, kdy se dobrovolníci či hosté hlásí průběžně celý rok mnoha hostitelům, zároveň minimálně u Workawaye může často přijet více dobrovolníků najednou a prostě je mnohem snazší s velkou rodinou někoho sehnat. U house-sittingu, pokud se jedná o zajímavou nabídku, hlásí se obvykle více lidí a hostitelé pravděpodobně dávají přednost jednotlivcům či párům před rodinou se čtyřmi malými dětmi. Celkem pochopitelně. Nabízí se celá řada důvodů a strachů: děti nám zdemolují byt, máme tam schody, u domu jsou skály, nedůvěřuji svému psovi u tak malých dětí, děti mučí psy, máme málo místa a mnoho dalších. Sice jsem reagovala jen na inzeráty, které byly označené jako „kid-friendly“, ale obecná představa bude asi stejně jedno až dvě děti vyššího věku než objevitelských jeden a půl.

Nejdřív jsem odpovídala jen na lokality u moře, převážně ve Španělsku, protože jsem postupně usoudila, že Portugalsko je pekelně daleko a nejmladší syn velmi nerad sedí v autosedačce. Chodila mi samá milá a přátelská odmítnutí. Začala jsem odpovídat i na nabídky ve vnitrozemí, v rozumné dojezdové vzdálenosti k moři. Taky nic moc. Tak jsem si řekla, že to budu zkoušet dál, že to vyjde, a kdyby ne, vyjedeme i tak, naše šance jsou „last minute“ poptávky. Dva pobyty jsme víceméně dohodli, ale u jednoho pánovi odložili pracovní cestu, takže hlídání zrušil, jiné paní onemocněl syn a neodjela, takže z hlídání také sešlo.

V průběhu hledání jsem náhodou narazila na nabídku hlídání v Praze pro jednoho Španěla a řekli jsme si, že by vlastně nebylo špatné si to vyzkoušet poblíž domova a případně získat referenci, tj. objeví se vám na profilu hodnocení od hostitele z proběhlého house-sittingu, což může pomoci potenciálním hostitelům při rozhodování. Tak jsme na několik dní hlídali dva velmi přátelské a hodné psy a dvě kočky. Vše proběhlo velmi hladce, ale zároveň jsme si uvědomili pár věcí.

I když se tam kluci chovali moc ohleduplně, nic neopatlali, nerozbili, neponičili a zvířata nemučili, došlo nám, že se budeme lépe cítit ve skromném příbytku typu farma, srub, ve venkovském prostředí nebo v místě, kde bydlí děti. Rovněž by nám asi bylo lépe bez sousedů, alespoň v bezprostřední vzdálenosti, tedy za zdí. Proto nás nakonec nadchla poptávka z portugalských hor, a i když jsme postupně usoudili, že Portugalsko by bylo moc daleko, i když jsme původně chtěli hlavně do tepla a k moři, fotky venkovské usedlosti s ovečkami a pejskem nám učarovaly natolik, že jsme se rozhodli to zkusit a tentokrát to vyšlo. Ostatně, přeci jen to není luxusní byt u moře, tak asi nebylo tolik zájemců. Pán, který pro kterého budeme hlídat, navíc sám vychoval čtyři děti, tak alespoň tuší, do čeho jde. Spojili jsme se s ním po Messengeru, dohodli podrobnosti a za pár dní vyrážíme, tak uvidíme, jak vše dopadne, ale už se těšíme.

Tímto chci povzbudit všechny, kteří by se obávali, že takové věci jsou s dětmi moc náročné, ne-li nemožné. Nejen house-sitting, ale i Couchsurfing a Workaway lze vyzkoušet i v rámci naší země, ať už jako hostitelé nebo jako hosté/dobrovolníci/hlídači. Myslím, že se jedná o úžasný způsob, jak nejen omezit výdaje na cestování, ale hlavně jak poznat vskutku zajímavé lidi, místa, naučit se mnoho nového, vyzkoušet si bydlet na různých místech, prostě žít.