Jak poskytnout dětem šťastné dětství a přitom je nerozmazlit?

12.03.2015 11:41

 

Autorka: Joyce Kurtak Fetteroll

  1. Poslouchejte, co říkají

Mnozí rodiče chybují v tom, že dítě poslouchají ne proto, aby pochopili, kým dítě je, ale aby odhalili nesprávné myšlenky, které „je třeba“ napravit“. Naslouchejte dítěti, jako byste naslouchali synovci nebo dítěti od sousedů nebo jinému dítěti, u kterého necítíte zodpovědnost za to, že do něj dostanete „ty správné myšlenky“. Pokud myšlenky dítěte nikomu neubližují, nechte dítě, ať se vámi o své myšlenky o světě podělí. Nesprávné myšlenky se brzy změní, jakmile děti zjistí, že nefungují. Vyslechněte si, co vám sdělují. Je to zpětná vazba k tomu, jak se vám daří jako rodiči. Pokud vám řeknou, že jste zlí, vezměte to jako kritiku. Znamená to, že navzdory svému záměru svými činy dítěti předáváte něco jiného. Zkuste najít způsob, jak se udělat, aby se vaše činy shodovaly s vaším záměrem.

  1. Buďte tím, u koho se cítí nejbezpečněji

Potřebují vědět, že mají-li problém, mohou za vámi přijít. Potřebují cítit důvěru, že neztratíte kontrolu, nerozčílíte se, nepotrestáte je. Když se budou bát trestu, neznamená to, že nikdy neudělají nic špatného. Znamená to jen, že budou hledat pomoc jinde. Nebo ze strachu, že je potrestáte, budou tajit to, co udělali. Potřebují vědět, že zachováte chladnější hlavu než oni. Pokud za vámi přijdou, tak vědí, že jejich volba nefungovala. Věřte jim, že chtějí být dobrými lidmi. Pomáhejte jim tak, jak byste chtěli, aby vaši rodiče kdysi pomáhali vám.

  1. Buďte tím, komu mohou důvěřovat a na koho se mohou spolehnout, že jim pomůže

Pokud jim nepomůžete, nenamlouvejte si, že se jejich touha se vypaří. Vše, co chtějí, musí přijít skrze vás. Pokud náhle dostanete ohromnou chuť na kolu, stavíte se v obchodě a koupíte si ji. Dítě musí někoho přesvědčit o tom, že jeho potřeba je důležitá, a potom čekat, až někdo uzná, že stojí za jeho čas ji naplnit. (Z pohledu schopnosti naplnit vlastní potřeby je dítě v pozici osoby upoutané na lůžko.) Potřebují vědět, že jejich rodiče jsou tu pro ně, aby jim tuto svou schopnost naplňovat potřeby mohli půjčit. Pomozte jim objevit bezpečné, respektující a praktické způsoby jak v životě dosáhnout toho, co chtějí. Dopřejte jim, aby viděly, že berete v úvahu celkovou situaci, aby to mohly dělat také, až na to vývojově budou zralé. Nenechte je, aby museli bojovat o vše, co chtějí. Jinak až odpověď skutečně bude muset být ne, budou bojovat a působit nerozumně.

  1. Věnujte jim svůj čas

Poznejte je jako lidi. Pořizovat věci je fajn, ale nenahrazujte věcmi čas s dětmi. Děti – ve skutečnosti lidé! – nejvíc ze všeho chtějí, aby byly oceňovány za to, kdo jsou, ne za to, kým si rodiče představují, že by mohly být. Nechte je, ať se s vámi podělí o své zájmy, i když se jedná o Barbie nebo horory. Jejich zájmy jsou velkou částí jejich identity. Chtějí, abyste věděli a ocenili to, kým jsou právě teď.

  1. Chovejte se k nim tak, jak chcete, aby se chovali k ostatním

Je snadné být laskavý, když se děti chovají hezky. Děti potřebují vidět, jak lidé (vy) umí být trpěliví a laskaví, když život neplyne podle očekávání. Potřebují vidět, jak naložit s někým, kdo má jiný názor. Pochopí to z toho, jak se k nim zachováte, když se jejich názor liší od vašeho. Pokud jejich potřeby a pocity považujete za méně důležité, naučí se považovat pocity a potřeby ostatních za méně důležité. A potom, až budete staří a upoutaní na lůžko, vám řeknou: „Ne, nepotřebuješ víc čaje, ne, nemusíš dokoukat tenhle pořad v televizi. Potřebuju zařídit jiné věci a ne se jen starat o tebe a tvoje potřeby. To nevidíš, kolik mám práce?“

  1. Nenuťte je dělat domácí práce

Dělejte doma práce proto, že máte rádi dům pro rodinu hezký. Můžete děti vyzvat, aby vám dělaly společnost. Zeptejte se jich, jestli chtějí s něčím pomoci, jako kdybyste se ptali kamaráda či kamarádky. Dovolte jim odpovědět: „Ne, díky.“ Chovejte se k nim jako k zaneprázdněným lidem, kteří žijí důležité životy. Nejen že pocítí, že jsou v životě respektovány někým, kdo má odlišné názory, ale bude příjemné překvapení, až začnou ochotně pomáhat. A bude to mnohem lepší, než když pomáhají nabručení, naštvaní a z donucení. U své dcery jsem v období puberty zaznamenala ohromný mentální posun ve vnímání nepořádku. Ve 14 viděla, co je třeba udělat, a udělala to, pomáhala mi vybalovat nákupy a na žádosti o pomoc odpovídala „Jasně!“ nebo „Jasně, až tohle dodělám!“ Pokud měla něco na práci, řekla mi to. Pokud jsem opravdu potřebovala, aby mi pomohla, také jsem jí to řekla. Protože jsem se k ní vždy chovala tak, jak bych chtěla, aby se lidé chovali ke mně, tak když toho byly schopná, začala to také dělat.

  1. Škola

Neposílejte je do školy. Dobře, ne vždy to jde. Ale jedním z nejnesnesitelnějších aspektů americké společnosti je, že děti musí většinu svého dětství trávit tím, že jsou nuceny se učit věci, které si nemohou zvolit. A aby to bylo ještě horší, rodiče stojí na straně školy proti dětem, místo toho, aby byli na straně dětí proti škole. Pokud je tam posílat musíte, najděte tu pravou školu pro své děti. Pokud musíte volit státní školu, nenalhávejte si, že to je jako kouzelný koberec, co je přenese do bezpečné budoucnosti, pokud děti udělají vše proto, aby se na koberečku udržely. Vnímejte to jako obruč, kterou je necháte proskočit. Pořiďte si výtisk knihy Guerrilla Learning: How to Give Your Kids a Real Education With or Without School (Guerillové učení: Jak dětem poskytnout skutečné vzdělání, se školou či bez ní) od Grace Llewellyn a Amy Silver. Ale pokud to jde, zvolte domácí vzdělávání. Nebo ještě lépe unschooling, který umožňuje úplnou svobodu, kdy lze učení přizpůsobit dítěti, místo toho, aby se dítě přizpůsobovalo učení. Jedním ze způsobů, jak se popasovat s velmi častým tvrzením, že výkon ve škole je nezbytný pro budoucnost dětí, je mít na paměti, že děti na unschoolingu tráví své školní roky hrou, jdou za svými zájmy, aniž by dělaly cokoli, co vypadá jako školní práce, a stejně se dostanou na vysokou (i na Harvard) a bez problémů to zvládají.

 

Zde jsou dva články k zamyšlení na téma rozmazlených dětí, překlad výhledově:):

Learn to Say No Or You’ll Spoil Your Child

https://livingjoyfully.ca/…/unschooling-doesnt-spoil-your-c…/

a Spoiled Rotten? Spoiled Ripe!

https://www.scottnoelle.com/parenting/spoiled.htm

Překlad: Zdeňka Puková