Jak vzdělávat doma dítě, které se nechce učit?

02.02.2021 17:54

Každé dítě se chce učit. Ne všechny děti se chtějí učit z toho, co někdo vyučuje.

Joyce Fetteroll

Ubezpečji vás, že se vaše dítě učit chce. Popravdě jim v učení nemůžete zabránit. Od narození jsme učící se bytosti. Pokud by se miminka nechtěla učit, zbytek života by ležela na zádech v postýlkách.

Vaše dítě vám dává najevo, že ho nezajímá to, co se ho snažíte učit. Vyučování nemá s učením nic společného. Výuka se děje mimo dítě. K učení dochází uvnitř něj. Pokud dítě nebude poslouchat, co se vyučuje, k učení neodojde. Ale k učení dochází neustále bez jakékoli probíhající výuky.

Článek Výuka vs. učení vám může pomoci pochopit ten rozdíl.

Ve škole si můj učitel dějepisu myslel, že mě UČÍ o alžbětínské Anglii. Ve skutečnosti jsem se NAUČILA, je dějepis je o ničem. Vlastně mám moc ráda mnoho historických období, jen ne to „jeho“ nejoblíbennější období dějin. Tím, že jsme mu věnovali tolik času, mě zcela odradil od dějepisu. Dlouho mi trvalo, než jsem se znovu naučila, že dějiny jsou fascinující.

Lidé předpokládají, že výuka má za následek učení, jako by to byla součást třetího pohybového zákona (Každá akce vyvolává stejnou reakci opačného směru.) nebo tak něco. Výuka nezařídí, že se někdo učí. Učení je funkce zcela nezávislá na výuce.

Pokud by model třetího pohybového zákona byl v tomto případě pravdivý, potom by reakce na výuku rozhodně nebyla učení, ale vzdor. To by byl první pohybový zákon, týkající se nečinnosti.  Studenti se přestávají sami učit, protože byli vytrénováni k tomu, aby věřili, že to neumí. (Teda Newton byl fakt chytrý!)

A tento odpor nezpochyby bude zesilovat s uplatňováním další a další výuky.

Učení se je individuální, vnitřní proces, který se odehrává v mozku jedince, když se informace vyhledávají a používají a vytváří se spojení. Proto žádný stát nemá povinné vzdělávání, ale raději povinnou docházku. Nikdo nikoho nemůže donutit, aby se učil.

Věnujte pozornost přirozenému systému učení vašeho dítěte. Říká se mu zájem. To, co vaše dítě zajímá, ho rozzáří nadšením to lépe pochopit. Využijte toho.

Školy vyučují, jak vyučují, protože jsou určeny k hromadnému vzdělávání. Účelem bylo dodat dětem minimální vzdělání – matematiku, čtení a psaní – aby byl lid zaměstnatelný. Nikdy nebyly určeny k tomu, aby rozvíjely vzdělání jednotlivého dítěte. Neexistuje žádný důvod, proč bychom měli, a spousta důvodů, proč bychom neměli, domů přenést pekárnu s výrobní linkou, abychom upekli jedinečný domácí bochník chleba.

Stačí, když je v životě vašeho dítěte spousta zajímavých věcí. Věnujte pozornost tomu, co ho zajímá. Poskytněte mu tohoto víc. Přinášejte mu do života další věci, které by ho podle vás mohly bavit. Prozkoumávejte je společně.

Čtěte o unschoolingu. Do začátku je dobrá kniha Living Joyfully with Unschooling. I když vám to zpočátku může znít příliš radikálně, pochopte, že ať je to cokoli školního, u čeho máte obavy a co unschoolingoví rodiče nedělají, jejich děti jdou přesto na vysokou, pokud chtějí.