Jaké mohou být důvody toho, že se dítě chová poslušně, ale nejedná se o ukazatel dobrého rodičovství?

02.02.2021 17:36

Poddajnost dětí je výhodná pro rodiče, ale je dobrá?

Joyce Fetteroll

Nenapadá mě jediný příklad, kdy je poddajnost výsledkem dobré výchovy. Pokud pro někoho nejsou definicí „dobré výchovy“ poslušné děti. Pro mě nejsou.

Pokud nezpochybňujete, co vám kdo řekne, nepovažuji to za užitečnou dovednost do života. Vytváří to lidi, kteří vždy očekávají, že jim ostatní řeknou, co mají dělat.  Nemají sebedůvěru, aby se rozhodovali sami. Přítahují se autoritářští vůdci. Přítahují partnery, kteří je mají pod kontrolou a mohou být rovněž násilničtí.

Může to vést k tomu, že tito lidé jako dospělí kladou své vlastní potřeby až na konec svého seznamu priorit. Protože se zdá, že jim na nich samotných nezáleží, často je někdo zneužije.  Ti, kteří nevykazují úctu sami k sobě, neinspirují k úctě od ostatních.

Některé poddajné děti jsou týrány. Naučily se, že poslušnost sníží trest. Některé jsou zneužívány sexuálně.

Některé dětí jsou pohodové, a tak působí poddajně. Některé děti se snaží za každou cenu zavděčit. Některé děti se vyhýbají konfliktu. Těch lze také zneužít.   Rodiče mohou pomoci tím, že budou obzvlášť dbát na to, aby tyto děti dostávaly příležitost vyjádřit svůj názor. Aby se tyto děti naučily, jak si v dospělosti respektujícím způsobem hájit své potřeby, neměli by rodiče využívat jejich laskavosti. Potřebují podpořit, aby si hájily své potřeby.

Poslušnost je výhodná pro rodiče, kteří se chtějí vyhnout konfliktu. Ale vyhýbají-li se konfliktu, okrádají své děti o příležitosti naučit se řešit neshody respektujícím způsobem. Dítě z poslušnosti žádný prospěch nemá.