Kontrola

18.04.2017 17:24

a s ní spojené problémy

Sandra Dodd

(úvod ze stránky na dané téma)

Čísi odpověď v diskusi pro někoho, kdo popisoval reakci malého chlapce na omezení po dlouhém dni mimo domov: Představte si, že jste prožili skutečně nabitý a velkolepý den, jste hladoví a unavení, a když jste se vrátili domů, bylo vám řečeno, že nemůžete dělat něco, co jste opravdu dělat chtěli. Něco, na co jste občas s radostí a očekáváním mysleli, když jste byli venku. Něco, o čem jste věděli, že vám to pomůže zrelaxovat a zklidnit se. Dát si sklenku vína nebo kousek chleba, který jste ráno upekli. Kouknout na pořad v televizi, který ten večer dávají, přečíst si další kapitolu z knihy, která vás vážně baví. Někdo, kdo nad vámi má moc, rozhodl, že nemůžete dělat, co jste chtěli, ať to bylo cokoli, protože se potřebujete navečeřet, osprchovat a jít spát. Vychutnali byste si to jídlo? Užívali byste si pocit z teplé vody dopadající na vaše tělo? Usnuli byste pokojně? Nebo by každý z těch zážitků byl zkažený mocí, kterou nad vámi třímá někdo další, a otrávený vaší vlastní bezmocí?

________________________________________

Sandřina doplňující odpověď po citaci části původního dotazu:

„Pomohla jsem mu zpracovat jeho pocity, vyjádřila, jaké zklamání musí cítit, a připomněla mu, jak moc byl dnešní den zábavný a že tu hru si může zahrát zítra. Dala jsem mu čas, aby se zklidnil a najedl se, když bude chtít (Dokonce říkal, jaký má hlad, ale potom se nenajedl.).“

Byla bych fakt naštvaná, kdyby mi tohle někdo udělal. Kdybych byla celý den pryč a potom mi někdo řekl, že si nemůžu zkontrolovat e-mail, a potom se mě pokusil nakrmit, tak bych to jídlo nechtěla. A nechtěla bych být v tom domě. Takovou osobu bych nechtěla.

V takovém případě by mi nikdo nemohl pomoci zpracovat moje pocity.

Někdo, kdo by nechápal, že jsem byla celý den zdvořilá a celý den myslela na to, až si zkntroluji e-mail, by nebyl můj přítel. To by nebyl můj partner. Pokud bych si mohla vybrat, v takovém domě bych nezůstala.

Pokud jste chtěla, aby se najedl, kvůli tomu, aby něco snědl a dostal do sebe živiny, nejlepší by bylo nechat ho zahrát si jeho hru a poblíž mu dát něco, co se jí snadno. Pokud je jídlo důležité, bylo by to nejlepší. Pokud očekával, že bude dělat něco, co ho fascinuje, bylo by nejlepší ho to nechat dělat. Pokud je důležitžý vztah mezi rodičem a dítětem, bylo by to nejlepší.

Není pozdě to udělat příště.