Můj syn chce jenom hrát počítačové hry

23.04.2017 00:11

Joyce Fetteroll - překlad odpovědi na otázku z webu Joyfully Rejoycing

Vím, že můj syn potřebuje čas na deschooling (odškolení), ale od té doby, co jsme s ním začali, jediné, co chce dělat, je hrát na počítači. Musím se hodně držet, abych neřekla, co si o tom myslím, nechala to být a sledovala, co se bude dít.

Co kdybyste celé roky nemohla číst knihy (nebo dělat nějakou jinou činnost, kterou máte opravdu ráda) a najednou měla přístup ke všem svým oblíbeným knihám a mohla si je po libosti číst? Co kdyby se váš manžel rozhodl, že byste se svým časem mohla naložit lépe? Třeba že by se z vás mohla stát vynikající kuchařka? Nebo že byste mohla víc uklízet? Nebo studovat něco, o čem by se domníval, že by se vám mohlo hodit, abyste mohla něco udělat se svým životem? Co kdyby se po určité době rozhodl, že už jste si početla dost a že opomínáte jiné věci, kterými byste mohla lépe využít svůj čas, a rozhodl se omezit čas, který si můžete číst? Jak byste se cítila v atmosféře, kterou by tak vytvořil? Měla byste pak chuť dělat jiné věci? Jak byste pohlížela na knihy, které si nemůžete číst? Co byste cítila k němu?

Pokud byste najednou měla možnost si číst, pravděpodobně byste si četla dlouho. Týdny, měsíce. Ale vážně si myslíte, že byste si četla po zbytek života? Nestačí vám jen pocit, že si můžete číst po zbytek života, k tomu, abyste pocítila svobodu dělat i jiné věci? (I když by to vyžadovalo těch několik týdnů nebo měsíců, abyste získala důvěru, že tu svobodu zase neztratíte.) Nakonec by vám došlo, že když se pustíte do něčeho dalšího, můžete se ke čtení vrátit a pořád budete mít možnost si číst, a tak nebudete potřebovat urvat co nejvíc najednou a nedělat nic jiného než číst, protože budete vědět, že si můžete číst, kdy chcete.

Jak byste chtěla, aby se k vám manžel v této znovunabyté svobodě choval? Chtěla byste, aby se radoval z vaší spokojenosti? Chtěla byste, aby se vás vyptával na vaše nejoblíbenější knihy, abyste je mohla s někým sdílet? Nebo byste chtěla, aby tam přešlapoval a čekal, až začnete dělat něco důležitějšího? Nebo byste chtěla, aby tam bručel, že podle něj nevyužíváte svůj čas dobře?

Toto napsala Deb Rossing o tom, co se děti učí z počítačových her:

Řešení problémů, čtení, bádání, základní početní úkony (koncept čísel, matematika), počítačová gramotnost / používání internetu, literatura (dějové linie, postavy, kontext, dějiště, ladění), hudba (hudba k některým počítačovým hrám vyšla na CD, protože ty soundtracky jsou skvělé), práce v týmu (mnoho her pro víc hráčů vyžaduje k dokončení úkolu spolupráci), trpělivost a výdrž u specifického úkolu pro dosažení cíle, strategie/plánování, opožděné uspokojení – když pro ten pytel zlata půjdete rovnou, zabijí vás, ALE když půjdete z druhé strany a počkáte, až přejde strážce, můžete se ho zmocnit bezpečně, výtvarné umění (grafická kvalita her je obvykle na velice vysoké úrovni). Hraní počítačových her také často vede k zálibám (krátkodobým nebo dlouhodobým) v oblasti grafiky, filmové produkce, výtvarného umění, tvůrčího psaní (vymýšlení dějových linií příběhů a postav), programování, zvláštních efektů, hudby (syn někdy uslyší nějakou novou skladbu a řekne, že by se to hodilo pro takový a takový druh scény v takovém a takovém druhu hry), cizích jazyků a jiných oborů. Některé hry vzešly z tištěných forem nebo jim naopak daly vzniknout - manga, grafické romány, knihy atd.

A když se vrátím zpět k tématu, uvědomila jsem si, že v oblasti opožděného uspokojení jsem zapomněla na sestavování rozpočtu – odkládání nákupu určitých věcí ve hře, abyste si mohli koupit něco jiného, plánování koupí, zajištění příjmu, někdy skutečně „práce“ za peníze dané říše, za účelem nákupu něčeho – pokud lze do práce zahrnout porážku postavy ve hře Pokémon, přípravu lektvaru, výrobu trička nebo nákup předmětu na aukci a její prodej se ziskem či cokoli jiného.“

A podívejte se na stránku Marca Parenskeho. Je to autor knih Digital Game-Based Learning a Don't Bother Me Mom -- I'm Learning.

Sandra Dodd má rozsáhlou sbírku článků a příspěvků o počítačových hrách, zejména Benefits of video gamesVideo Games: Applications to Other Pursuits a Video Games -- Seriously.