Tipy na akce a aktivity

 

- v procesu tvoření -

 

Zatím jen naše nejoblíbenější akce, časem toho zkusím dát dohromady víc. Drtivá většina jen v Praze, zbytku republiky a světa se omlouvám.

Tento příspěvek je pro inspiraci, kam všude se dá jít a kde se nám líbilo. Zpočátku naší cesty na domácím vzdělávání jsme vymetli kdeco a zjistili, že ne všude berou děti jako rovnocenné lidské bytosti, že když je něco cílené na děti, může to také být nudně poučné a výchovné, že se někdy lektoři povyšují na děti, že ne každý umí s dětmi mluvit, že ho nezajímají otázky dětí a často ani odpovědi, pokud jsou jiné, než ty očekávané. Ale také jsme narazili na mnoho akcí, které byly vedeny velmi laskavě a kde lektoři velmi ocenily ty „jiné“ děti.

Jistěže si děti šasto vystačí s volnou hru, lítáním venku v lese nebo válením se doma, stavěním bunkrů, skákáním do peřin, stavěním Lega, pařením Minecraftu či sledováním videí na Youtube. Ale někdy taky rády vyrazí do města a seznámí se s něčím novým. Zdee pár našich tipů:

 

Losar - tibetský nový rok – bývá v únoru (jak to zrovna vyjde) na Novoměstské radnici

Řemesla živě – workshopy s nejrůznějšími řemesly na Novoměstské radnici, vyzkoušet lze ledasco, bývá v únoru

Mezi ploty – tradičně v květnu v Bohnicích, divadla, koncerty, dílny, workshopy všeho druhu

Veletrh vědy - každoročně v červnu v Letňanech

Čajomírfest – nejen čaje, ale i ukázky všemožných umění, bubnování, koncerty, bývá v srpnu

Letní Letná - festival divadla a nového cirkusu, divadelní představení a jiné akce pro děti v druhé polovině srpna

Festival vědy - každoročně začátkem září na Kulaťáku

Zažít město jinak - sousedské slavnosti nejen v Praze, většinou v září

Ladronkafest - přehlídka nejrůznějších sportů a volnočasových aktivit začátkem září

Týden vědy - každoročně v listopadu

Japan Week - události tohoto typu naše děti baví, bylo v roce 2017

Divadlo Kampa - milá dětská představení, většinou mají nějaká volná místa na dopolední představení pro školy

Písecká brána – občas akce pro děti

… a mnoho dalšího, co si teď nevzpomenu.

 

Kam jinam: ZOO, botanické zahrady, bazény, kluziště, jumpparky, lezecké stěny, skateparky

Nicméně i když jsou někdy akce pro děti vydařené, mám pocit, že si naše děti stejně nejvíce užívají akce, které nejsou primárně mířené na děti, nýbrž na dospělé. Možná jde o složení osazenstva, které je přeci jen přirozeněji věkově rozložené, jistě také přístupem, vedením, tématy…
Kroužky – s těmi se to u nás hodně mění. Některé roky jsme měli hodně volno, momentálně jsme kroužky zavaleni. Začal chodit už i třetí syn, tak se to nasčítá. Pro mnoho dětí a u mnoha věcí není kroužek třeba, někomu stačí si o věci přečíst, podívat se na video na Youtube, zeptat se nebo dívat na někoho, kdo to ovládá, ale někdo dá přednost tomu, aby mu to někdo jiný vysvětlil a ukázal. A kroužky jsou, předpokládám, také trochu sociální záležitost. Tedy alespoň momentálně pro naše děti po půl roce na cestách.
Velice se nám osvědčilo dělat si kroužky na zakázku, jen pro domoškoláky. Na vlastní téma, pro děti, které to zajímá. Má to několik výhod. První je, že je větší pravděpodobnost, že tam budou děti, které tam fakt chtějí být, nejsou tam dokopané rodiči a nepotřebují se zrovna raději vyběhat po několika hodinách ve škole. Zároveň je možná mnohem lepší domluva s lektorem, výběr času apod. Také je možnost zkušební hodiny nebo např. obnovovat vždy po měsíci, vyhneme se tak tomu, že to dítě přestane po chvíli bavit a rodič bručí, že je to zaplacené na rok. Lze oslovit instituci, která nějaké aktivity pro děti nabízí třeba v odpoledních hodinách s poptávkou na dopolední kroužek nebo si to zařídit celé, najít lektora i místo. Děti takto chodily například na animaci do Aeroškoly, na trampolíny do Tyršáku, na parkour do In Motion Academy, na nový cirkus do Cirqueonu, dramaťák na Kampě, na jógu u Letné, na jazykový koutek a teď si už nevzpomenu kam ještě.